Matematik Artık Çok Kolay

Uzun zamandır, daha doğrusu  3 yaşından beri (şu anda 4,5 yaşında) Sinem’le aritmetik çalışmaları yapmaktaydık. Bu konuda gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Öyle ki şu anda iki rakamlı sayıları zihinden yapabiliyor. Matematik çalışmamızdaki amaç, onun düşünme yeteneğini geliştirmek ve alternatif çözümler üretebilmesiydi. Bu nedenle bana yardımcı olacak pratik matematik öğreten kitapları araştırdım. Okuldaki öğretilen matematik gibi alt alta yazılan sayıları basamaklarına göre toplayarak , fazla düşünmeden ezberci bir yöntemle aritmetik öğrenmesini istemiyordum. Çünkü daha ileriki dönemlerde kalem-kağıt olmadan hesap yapamayan çocuklar haline geldiklerini kendi öğrencilik yıllarımdan biliyordum.

 

Kitap konusundaki kararımı Arkadaş Yayınları’ndan çıkan Pratik Matematik kitapları yönünde verdim. Bunda da başarılı bir seçim yaptığımı Sinem’le çalışmalarımız esnasında gördüm. Farklı  ve pratik yöntemle öğretme stili ve renkli sayfaları ile ( Özellikle 1. ve 2. sınıf) Sinem’in ilgisini çekti.

Matematikte bundan sonraki aşama öğrenilen işlemlerin pekiştirilmesi ve işlemelerin daha hızlı yapılabilmesini sağlamaktı. İnternette bazı matematik oyunları ile hem hızlı işlem yapabilme yeteneği gelişti hem de onun için matematik bir eğlence haline dönüştü. Bu arada yine bu konuda araştırma yaparken, mental aritmetik konusu dikkatimi çekti. Bu konuda, çeşitli ülkelerde merkezler yıllardır faaliyet gösterirken, ülkemizde bu sene daha yeni popüler oldu ve hızla merkezler açılmaya başladı. Program 4-11 yaş çocuklarına yönelik olup,  hızlı aritmetik yapabilme becerisini geliştirmenin yanı sıra:

Hafızayı güçlendirme

Konsantrasyon süresini artırması

 • Hayal gücü ve görsel hafızayı güçlendirmesi
 • Anlama seviyesi ve hızını artırması gibi olumlu daha pek çok özelliği vardı.

Bulunduğum şehirde açılan mental aritmetik merkezine gittiğimde kızımın yaşına uygun sınıfın açılmamıştı. Eğitimci, toplama-çıkarma becerisini kazanmış olması nedeniyle üst sınıflara gidebileceğini söyledi. Ancak altı yaş grubunda bile sayıları daha bilmeyen çocukların bilmediğini eklemesi üzerine, bu sene için mental aritmetikten vazgeçtik. Bu nedenle, şimdilik bu işe evde devam etsek daha iyi olacaktı. Hemen soroban satın aldım ve ilk önce kendim öğrenerek işe başladım. Sinem, hemen kavradı ve çok basamaklı toplam işlemlerini yapmaya başladı. Bu arada internetten indirdiğim mental arimetik uygulamasında da ardarda  gösterilen beş rakamı toplamaya başladı. Bir ara Taylan’ın eline geçirdiği her şeyi fırlatıp kırma huyundan dolayı ki hala devam ediyor, bir kenara bırakmıştık. Dün itibariyle tekrar çalışmalara kaldığımız yerden başladık.

untitleduntitledh

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Matematik Artık Çok Kolay” üzerine 14 yorum

 1. Merhabalar… Etkinliklerinize bayıldım… Bende sizinkilere benzer yaşlarda 2 çocuk annesi vede özel bir okul öncesi eğitim kurumunda çalışan bir anne olarak yapılan çalışmalar çokk dikkatimi çekti.. Yaratıcı zekanıza hatran kaldım. Teşekkür ediyoruz bütün paylaşımlar için.. Takipçinizim bundan sonra:)

 2. merhabalar çocuklarınıza yaklaşım biçiminiz ve onları eğlenerek,oynayarak yaptığınız çalışmalarınıza bayıldım..bu konuyla ilgili daha ayrıntılı blog yazacağım demişsiniz bir an önce yazsanız ne kadar şahane olur..hatta mail yoluyla bile yardım etseniz çok sevinirim..tebrik ediyorum..takipçiniz:))

 3. Ben ilk defa bgn gördüm sitenizi, çalışan bir anneyim ama aynı zamanda çocuğumun iyi ve doğru gelişimi için de çabalayan bir anne olmaya çalışıyorum, yine aynı düşünceyle internette gezinirken sizinle tanıştım, hayran kaldım. Sizi canı gönülden tebrik ediyorum, ve kendime örnek alıyorum.

 4. bu kitabı tavsiyeniz üzerine aldım
  çok beğendim kızım 1. sınıfa başlıyacak.
  önerilerinizin devamını bekliyorum
  teşekkürler

  • Rica ederim beğendiğinize sevindim.Yeni aldığımız kitap da matematiği eğlenceli hale getiriyor. Yeni yazımda bahsettim.( yazının başlığı ” Okula Dönüş Psikolojisi) Faydalı olmasını dilerim.

Bu yazıya yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s