Eğitimin Ölüm Vadisinden Nasıl Kurtulunur?

TED konuşmalarını özellikle eğitim ile ilgili olanları takip etmeye çalışıyorum. Daha önce Rita Pearson’un “Her Çocuk Bir Kahramanı Hak Eder” konuşmasını ve düşüncelerimi paylaşmıştım. Ken Robinson’un “Eğitimin Ölüm Vadisi’nden Nasıl Kurtulunur?” isimli konuşmasını da izlerken ” Hımm, ben de tam bunu diyorum işte… Ben de bunu istiyorum, demekten kendimi alamadım. Evet, eğitim ülkemizde kanayan bir yara. Elinizi nereye atsanız elinizde kalıyor. Bazı sınıflarda veliler niye akıllı tahta yok, diye veryansın ederken, diğer tarafta okula gidecek ayakkabısı olmayan çocuklarımız var. Ülkemizin gerçeği bu ve maalesef bu da kolay kolay değişmez. Peki ne yapmalı? Bence çocuğuna akıllı tahta isteyen anne de en az çocuğuna ayakkabı isteyen anne kadar haklı. Çünkü her iki anne de kendi koşullarında çocuğu için en iyisini istiyor. Evet okullar yaratıcılığı yok ediyor, merak duygusunu ateşlemiyor, teşvik etmiyor. Öğretmen çok önemli diyoruz. Öğretmenler, de kendince sebepler öne sürüyorlar. Yani anlayacağınız bunun sonu gelmiyor. Peki ne yapmalı? Suçlu aramaya devam mı, bir şeyleri değiştirmek için bir adım mı atmalı? Bu size kalmış! Bir şey unutulmamalı, eğitim ailede başlar!

Ken Robinson’un konuşmasından kendimce can alıcı bulduğum kısımları yazdım. Ben hepsini istiyorum derseniz, video yazının sonunda…

İnsan yaşammının bağlı olarak geliştiği üç temel ilke var. İlk ilke şudur: İnsanlar doğaları gereği birbirinden farklı ve değişiktir.

Hiç bir çocuk geride kalmasın yasası* uyarınca eğitim farklılıklara değil , benzerliklere dayanır. Okulların yapmaya teşvik edildiği şey, çok dar bir başarı yelpazesi içinde, çocukların neler yapabileceklerini bulmalarıdır. Hiçbir çocuk geride kalmasın yasasının etkilerinden biri de odak noktası STEM disiplinleri adı verilen derslerle daraltmasıdır. Bu dersler çok önemlidir. Fen Bilimleri ya da Matematik derslerine  karşı çıkmak için burada değilim. Bu dersler gereklidir ama yeterli değildir. Gerçek bir eğitim, sanata, beşeri ilimlere ve beden eğitimine eşit ağırlık vermelidir.  Şu anda Amerikada tahminlere göre % 10 yakın DEHB ( Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu) tanısı konmuş çocuk var. Ben bunun salgın olduğunu düşünüyorum. Çocukları saatlerce oturtup onlara düşük düzeyli masa başı işler yaptırtırsanız kıpırdanmaya başlamalarına şaşırmamak gerekir.

Çocuklar en çok çeşitli yetenekleri takdir eden geniş kapsamlı müfredatta başarılı olurlar. Yeteneklerinin sadece küçük bir bölümünü takdir eden müfredatla değil.

İnsan yaşamının gelişmesini sağlayan ikinci ilke ise meraktır.

Bir çocuğun merak kıvılcımını ateşleyebilirseniz, çoğunlukla başka bir yardım almadan öğrenebilirler.

Çocuklar doğal öğrencilerdir. Merak bir bakıma başarının motorudur. Dünyadaki hiç bir sistem ve okul öğretmenden daha iyi olamaz. Ama öğretmenlik yaratıcılık gerktiren bir meslektir. Öğretmenlik doğru olarak algılandığında, bir teslimat sistemi değildir. Sadece aldığınız bilgileri iletmek için orada değilsiniz. Harika öğretmenler bunu yapar. Ayrıca yol gösrerir, uyarır, tahrik eder ve ilgi uyandırır. Öğretmenin rolü öğrenme sürecini kolaylaştırmaktır. O kadar! Bence  asıl sorun baskın eğitim kültürünü öğretme ve öğrenme aşamsına değil ölçme aşamasına odaklanmasıdır.  Standart testler elbette önemli, ancak bunlar baskın eğitim kültürünü oluşturmamalı. Bunlar öğrenim sürecini desteklemeli. Sürece engel olmamalı. Bu şekilde, merak yerine boyun eğme kültürü oluşuyor. Çocuklarımız ve öğretmenlerimiz, hayal gücünün ve merak etmenin gücünü ateşlemek yerine rutin algortimaları takip etmeleri için  teşvik ediliyorlar.

Üçüncü ilke şu:

İnsan yaşamı doğası gereği yaratıcıdır. Bu nedenle hepimizin özgeçmişleri var. Yaşamlarımızı biz yaratıyoruz ve yaşam ilerledikçe tekrar yaratıyoruz. İnsan olmanın ortak değeri budur. Hepimiz yaşamlarımızı, durmak bilmeyen  alternatifleri ve olasılıkları hayal etme süreci ile oluşturuyoruz.

Eğitimin rollerinden biri de, yaratıcılık güçlerini uyandırmak ve geliştirmektir.

Neden Finlanadiya Eğitim Sistemi iyi?

1- Öğretme ve öğrenme sürecini bireyselleştiriyorlar.

2- Öğrenenin öğrenciler olduğunun ve sistemin onların ilgisini çekmek, merakını uyandırmak, bireyselliklerini kabul etmek  ve yaratıcılıkların ateşlemek olduğunun farkındalar. İşte öğrencilerin öğrenmelerini böyle sağlıyorlar.

3- Öğretmenlik mesleğine statü olarak çok önem veriyorlar. Öğretmenlik yapmaları için harika insanları seçmezler. Bu insanlara sürekli destek ve mesleki gelişim olanakları tanımazsanız eğitimi geliştiremeyeceğinin farkındalar. Mesleki gelişime yatırım yapmak bir gider değildir. Başarılı bir ülke bunu bilir zaten.

Ölüm Vadisi

Yaşadığım yerden çok uzak olmayan bir bölgede Ölüm Vadisi denilen bir yer var. Ölüm Vadisi de Amerika’daki en sıcak, en kuru yer ve orada hiç bir şey yetişmiyor. Çünkü yağmur yağmıyor. Adı bu yüzden Ölüm Vadisi. 2004 kışında Ölüm Vadisine yağmur yağdı. Çok kısa bir süre boyunca 18 cm yağmur yağdı. 2005 yılının baharında inanılmaz bir şey oldu. Ölüm Vadisnin zemini çiçeklerle kaplandı.  Bu da şunu kanıtladı: Ölüm vadisi ölü değil. Uyuyor. Yüzeyin hemen altında ortaya çıkmak için doğru  koşulları bekleyen tohumlar var ve organik sistemlerde doğru koşullar gerçekleşirse yaşam kaçınılmazdır. Bu sürekli olur.  Bir bölgeyi bir okulu, bir eğitim bölgesini ele alın. Koşullarını değiştirin.

İnsanlara farklı olasılık anlayışı, farklı beklentiler, daha geniş olanaklar verin, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki ilişkilere değer verin, insanlara yaptıkları işlerde ve yaşama can veren okullarda yaratıcı, yenilikçi olma olanağı tanıyın.

Büyük liderler bunu bilir.

Benjamin Franklin’in bir sözü vardır.

Dünyada üç çeşit insan vardır.

1- Harekete geçirilemeyen, anlamayan, anlamak istemeyen, başarmak için hiç bir şey yapmayacak insanlar.

2-Harekete geçirilebilir. Değişim ihtiyacını gören ve değişim için dinlemeye hazır insanlar.

3-Hareket eden, bir şeylerin gerçekleşmesini sağlayan insanlar. Daha fazla insanı teşvik edebilirsek hareket gerçekleşecektir ve hareket yeterince güçlü olursa bu kelimenin tam analmıyla devrim olur.

http://www.youtube.com/watch?v=PaKNz-Z-M10

Üstün Yetenekli Çocukların Ailelerini Bilinçlendirme Semineri

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile 22 Şubat 2014 tarihinde saat 13:30-15:00 arasında Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde ÜYÇAP(Üstün Yetenekli Çocuklar Aile Platformu) tarafından “Üstün Yetenekli Çocukların Ailelerini Bilinçlendirme Semineri” yapılacaktır.

Seminerde aşağıdaki konuşmacılar ve konular yer alacaktır.

Program:
13:00-13:30 Kayıt

 

 
13:30-14:00

Dr. Bahar Eriş “Her Çocuk Üstün Yeteneklidir” kitabının yazarı ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi

-Zeka değişken midir?
-Üstün yetenekli yetişkinlerin çocukluk dönemindeki eğitimleri ve aile ilişkileri nasıl olmuştur?
-Üstün yetenek ile ilgili gelen sorular nelerdir?
-Aileler çocuğu ve yeteneği desteklemek için neler yapabilir?

 
14:00-14:20

Ugur Zat Yetişkin Eğitim Uzmanı

-Yetişkin Eğitim Perspektifinden anne-baba eğitimleri
-Bir çocuğun hayatında “bilinçli” anne-babanın sihirli dokunuşları
-Önce “insan”, sonra “kadın-erkek”, sonra “anne-baba” olmak
-“Bir” biz’den çoktur!
14:20-14:35

Nurseli Ayvaz Tamer Üstün Yetenekli Çocuk Annesi

-Üstün yetenekli çocuk sahibi olan ailelere tavsiyeler ve günlük uygulanabilecek aktiviteler

 
14:35-15:00

Soru-Cevap Bölümü

Anne-baba olarak eşli katılım önerilmektedir. Kayıt sonrası acil bir durumda katılamayacağınız takdirde tarafımıza bildirim yapılması rica edilir.

Kayıt yaptırmayan katılımcılar seminer salonuna kabul edilemeyebilir.

 

Toplantı Yeri:

Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi BÜYEM (ÜCRETLİ OTOPARK MEVCUTTUR)

Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü BÜYEM Cengiz Topel Caddesi, Superdorm. ( Uçaksavar Stadyum’u yanı ) ETİLER/İSTANBUL

NOT: Seminer ile ilgili kontenjanımız sınırlı olduğundan bilgi@uycap.com mail adresine adınız soyadınızı ve kaç kişi katılacağınızı belirterek kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

2013-2014 Yarıyıl Tatili Ücretsiz Çocuk Etkinlikleri/ 2

Airport Avm

Benim Oyun Kartlarım Oyun AtölyesiAİRPORT’ta ‘’OYNUYORUZ, EĞLENİYORUZ, YARIŞIYORUZ!’’

Benim Oyun Kartlarım Oyun Atölyesi ile Türkçemizi geliştiriyoruz… Airport Outlet Center’ın yarıyıl tatilinde son hediyesi Lale Erkal ve Sibel Akses ‘in yönettiği ‘’Benim Oyun Kartlarım Oyun Atölyesi’’ çocuklarımızla buluşuyor. 4. Sınıf ve üzeri yaş grubu için yapılacak etkinlikte dereceye girecek çocuklar ‘’Benim Oyun Kartlarım Kitap Seti’’ sahibi olacak. Deneyimli eğitimciler ile yapılacak yarışmada çocuklarımız, hem eğlenceli vakit geçirecek hem de öğrenerek yarışacaklar.

Ayrıca, etkinlik sırasında satışa sunulacak ‘’Benim Oyun Kartlarım Kitap Seti’’ ile elde edilecek gelirin bir kısmı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ndeki çocuklarımızın atölye eğitimlerinde kullanılacaktır.

8 Şubat 2014 Cumartesi  günü  14:00 – 16:00 saatleri arasında İstanbul Ataköy’deki  Airport Outlet Center  giriş katında yapılacak etkinliğe tüm çocuklar davetlidir.

ADRESLondra Asfalti Kuleli Mevkii E-5 Karayolu Üzeri
Bakirköy / Istanbul

 

İstinye Park

Nivokido

Viko Çocuk Tiyatrosu

Elektrik anahtar ve priz sektörünün yenilikçi ve lider kuruluşu VİKO’nun çocuk tiyatrosu, çocukları enerji verimliliği konusunda bilgilendirmek üzere “Aydınlık Bir Gelecek İçin” adlı çocuk oyunu ile sömestr tatili boyunca kültür merkezlerinde ücretsiz olarak çocuklarla buluşacak.

Her geçen gün tükenen doğal kaynaklar ve kirlenen çevre, dünyamızın ve insanlığın geleceğini tehlikeye atıyor. Enerji için ödenen bedeller ise her geçen gün artıyor. Bu doğrultuda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın enerji verimliliği konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki örnek projeleri ile tanınan VİKO’nun oluşturduğu Çocuk Tiyatrosu iki yılda 200 Bin öğrenciye “Aydınlık Bir Gelecek İçin” adlı bir oyunu sahneleyerek gelecek nesillere değer katmaya devam ediyor. Oyun; enerji verimliliği, doğal kaynakların korunması, geri dönüşüm ve elektrikli ev kazalarına karşı korunma konularında çocukları bilgilendiriyor. Eğlendirirken öğretmeyi amaçlayan bu harika tiyatro oyunu sayesinde çocuklar hem çok eğleniyor hem de enerji verimliliği ve doğal kaynakların bilinçli kullanımı konusundaki sorumluluklarının farkına varıyor. “Aydınlık Bir Gelecek İçin” çocuk oyunu, şimdi sömestr tatili boyunca da ücretsiz olarak sahneleniyor ve tüm çocukları harika vakit geçirmeye bekliyor.

VİKO Çocuk Tiyatrosu’nun sahnelediği “Aydınlık Bir Gelecek İçin” adlı müzikli çocuk oyunu;
Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi’nde 1-4-7 Şubat günleri saat 13.00’te,
Üsküdar Niyazi Sayın Kültür Merkezi’nde 5-6 Şubat günleri saat 12.00’de,
Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde ise 2-3-9 Şubat günleri saat 11.00’de ücretsiz olarak izlenebilecek

Türkiye İş Bankası Müzesi

Çocuklar yarıyıl tatilinde İş Bankası Müzesi’nde hem eğleniyor hem öğreniyor.

İş Bankası Müzesi Atölyeler (3)

Her yarıyıl tatilinde çocuklara yönelik etkinlikler düzenleyen Türkiye İş Bankası Müzesi, bu tatilde de atölye çalışmalarında 4-12 yaş grubu çocukları ağırlıyor. İş Bankası Müzesi, Eminönü’ndeki tarihi binasında düzenlediği atölye çalışmalarıyla çocukları hem eğlendirmeyi hem de onların gelişimine destek olmayı hedefliyor.

Atölye çalışmaları 4 – 12 yaş gruplarına yönelik hazırlandı ve 8 Şubat tarihine kadar sürecek. Katılımın sınırlı sayıda gerçekleşeceği atölye çalışmalarına kayıt yaptırmak için iletişim bilgileri ile birlikte katılımcı çocuğun isim ve yaş bilgilerini, katılmak istenilen atölyenin adı, tarihi ve seansını muze@isbank.com.tr adresine gönderilmesi yeterli. Rezervasyon ve bilgi için: muze@isbank.com.tr /  0212 511 18 04

İş Bankası Müzesi’nde çocukları bekleyen eğlenceli atölye çalışmaları şunlardan oluşuyor;

Gizli Saklı Atölyesi  (10-12 yaş) -Ücretsiz

Kendinize ait değerli eşyalarınızı nerede saklardınız? “Değerli olanı saklamak” fikrinden yola çıkıp, bankaların kasa dairelerine uzanan bu hikâyede çocuklar, Müze’de gizli hazineleri keşfediyor; sayı avı oynuyor; ilişkilendirme oyunuyla Müze’de keşfettiği nesneleri pekiştiriyor. Sonunda herkes ”değerli olanını saklamak” için origamiden mini kasalar yapıyor.

31 Ocak Cuma, 11:00 (90 dakika)

Sandviç Resim (9-12 Yaş) -Ücretsiz

Sadece paranın tasarrufu mu olur? Müze gezisinde bu kez enerji ve tüketimde tasarruf kavramı cam üzerinden anlatılıyor ve atölyede çocuklar, çeşitli malzemelerle camdan sandviç resim yapıyor.

31 Ocak Cuma, 13:00 (90 dakika)

8 Şubat Cumartesi, 14:30 (90 dakika)

“Bütçe Tutum Tasarruf”

(8-10 Yaş)

Eğitmenler eşliğindeki müze turunun ardından, bütçe tutum tasarrufla ilgili hikâye anlatımı, matematik yarışması, eski hesap makinesi incelemesi ve kumbara tasarımı yapılır.

1 Şubat, Cumartesi, 11:00 (120 dakika)

(11-13 Yaş)

Eğitmenler eşliğinde müze turunun ardından, müze ile ilgili bilgi yarışması, eski hesap makinesini incelemesi, şirket işletmesi için hesaplamalar ve logo tasarımı yapılır.

1 Şubat, Cumartesi, 14:00 (120 dakika)

“Kırmızının Büyüsü” (4 Yaş)-Ücretsiz

Yaratıcı Drama Eğitmeni: Çiğdem Odabaşı

Çocukların problem çözme becerilerini geliştirmeyi hedeflerken onların, renkleri ayırt etme, dikkat ve odaklanma, sağ ve sol kavramını becerilerini grup eşliğinde oyun, doğaçlama ve canlandırma teknikleri kullanılarak kazandırmayı amaçlayan atölyemize kardan adam yapmaya hevesli tüm 4 yaş grup arkadaşları davetlidir.

2 Şubat Pazar, 11:00 (60 dakika)

“Oyuncak Sevgisi” (5-6 Yaş)-Ücretsiz

Yaratıcı Drama Eğitmeni: Çiğdem Odabaşı

Çocukların dikkat, konsantrasyon, hızlı-kontrollü-yavaş hareket etme, strateji geliştirme ve grup içinde oyun becerilerini kazandırmayı amaçlayan atölyemize 5-6 yaş aralığındaki tüm oyun severler davetlidir.

2 Şubat Pazar, 13:00 (60 dakika)

“Gizem ve Merak” (7-8 Yaş)-Ücretsiz

Yaratıcı Drama Eğitmeni: Çiğdem Odabaşı

Bu atölye ile öğrencilerin, problem çözme, dikkat etme, ipuçlarını yakalama ve grup eşliğinde tartışarak sorgulayarak doğruyu bulmanın öneminin kavranması amaçlanmaktadır. Atölye boyunca grup eşliğinde, oyun, rol oynama ve doğaçlama ile süreç deneyimlenerek kitaba ve devamına merak uyandırmak amaçlanmaktadır.

2 Şubat Pazar, 15:00 (60 dakika)

“Kendi Kahramanımı Yaratıyorum”  (9-12 Yaş) -Ücretsiz

Eğitmen: Nilay Yılmaz

Yaratıcı yazma çalışmasında çocuklar yaratıcı drama oyunları oynar, canlandırmalar yapar, eğlenceli yaratıcı yazma pratikleri ile özgün ürünlerini üretirler. Yazma süreci resim, müzik, ritim/devinim çalışmalarıyla da desteklenir.

5 Şubat Çarşamba,  11:00 (90 dakika)

 “Fotoğrafın Öyküsünü Yazıyorum” (9-12 Yaş)-Ücretsiz

Eğitmen: Nilay Yılmaz

Yaratıcı yazma çalışmasında çocuklar yaratıcı drama oyunları oynar, canlandırmalar yapar, eğlenceli yaratıcı yazma pratikleri ile özgün ürünlerini üretirler. Yazma süreci resim, müzik, ritim/devinim çalışmalarıyla da desteklenir.

6 Şubat Perşembe, 11:00 (90 dakika)

“Müziğin Öyküsünü Yazıyorum” (9-12 Yaş)-Ücretsiz

Eğitmen: Nilay Yılmaz

Yaratıcı yazma çalışmasında çocuklar yaratıcı drama oyunları oynar, canlandırmalar yapar, eğlenceli yaratıcı yazma pratikleri ile özgün ürünlerini üretirler. Yazma süreci resim, müzik, ritim/devinim çalışmalarıyla da desteklenir.

7 Şubat Cuma, 11:00 (90 dakika)

Para Atölyesi

(7-9 Yaş)

Eğitmenler eşliğindeki müze turunun ardından, para ile ilgili 3D film izlenir, parayı tanıtıcı hafıza oyunu oynanır, madeni para tasarımı ve sihirli kağıtlarla hatıra para tasarımı yapılır.

30 Ocak Perşembe, 13:00 (120 dakika)

(10-12 Yaş)

Eğitmenler eşliğindeki müze turunun ardından, para ile ilgili 3D film izlenir, paranın döngüsü oyunu oynanır, bütçe defteri tasarımı ve sihirli kağıtlarla hatıra para tasarımı yapılır.

04 Şubat Salı, 13:00 (120 dakika)

Müze Hatıram (5-7 Yaş) –Ücretsiz

Müzenin birbirinden eğlenceli bölümlerini eğitmenler eşliğinde gezen çocuklar, bankacılık nesnelerini eski-yeni, geçmiş-gelecek ve benzerlik-farklılık kavramları üzerinden inceliyor. Keşfettikleri nesne ve mekanları, çizgilerimi birleştir çalışması ve çiftini bul oyunu ile pekiştiren çocuklar, müze hatıralarıyla atölyeden ayrılıyorlar.

8 Şubat Cumartesi, 11:00 (60 dakika)

Tasarruf Adam Atölyesi (8-10 Yaş) –Ücretsiz

Çocuklara erken yaşta tasarruf bilincini aşılayarak, ileriye dönük bilinçli tüketiciler olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan atölyede, kiralık kasa ve eski –yeni oyunları oynayarak tasarrufun önemini kavrayan çocuklar, Müzedeki tasarruf adam maketinden yola çıkarak, kendilerine tasarrufu hatırlatacak tasarruf adam kuklası yapıyor.

8 Şubat Cumartesi, 12:30 (90 dakika)

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Çocukları Keyifli Bir Zaman Yolculuğuna Çıkarıyor.

Müze içerisinde sergilenen eşsiz “Zaman Makineleri” sergisi, yarı yıl tatilinde çocukları saatlerin büyülü dünyasına davet ediyor…

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, yarı yıl tatilinde arabaların ve saatlerin gelişimini sergileyen iki farklı koleksiyonla öğrencileri ağırlamaya devam ediyor.

Müzenin daimi koleksiyonunda, Kurtuluş Savaşı yıllarında kullanılan top arabalarından faytonlara, ilk Murat 124’den Tofaş’ın ürettiği iki milyonuncu aracı 2004 model Palio Go’ya kadar 42 farklı araba sergileniyor. Müze bünyesindeki Sanat Galerisi’nde açılan “Zaman Makineleri” sergisinde ise Y. Mimar Naim Arnas koleksiyonuna ait, aralarında 100 yılı aşkın modellerin de bulunduğu 1.800 adet saat ile saatçilerin kullandığı alet ve edevat (efemara) yer alıyor.

Müzenin ana koleksiyonu, Pazartesi hariç 10:00-17:00; sergi salonu ise 10:00-18:30 saatleri arasında ziyarete açık, giriş ise ücretsiz.  Ayrıca, Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nin içinde yer aldığı Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi, 300 yıllık çınar ağacı ve Fayton kafesiyle ziyaretçilere güzel bir dinlenme alanı olarak hizmet veriyor.
Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
Adres: Umurbey Mah. Kapıcı Cad. 16360 Yıldırım-Bursa / Tel: 0224 329 39 41
www.tofasanadoluarabalarimuzesi.org.tr / info@tofasanadoluarabalarimuzesi.org.tr

BEYLİKDÜZÜ KÜLTÜR MERKEZİ

Çocuk Tiyatrosu

Barış Çiçek ve Bizim Ağaç

 • Tarih: 1 Şubat 2014/ Cumartesi  Yer: Beylikdüzü Kültür Merkezi
 • Tarih: 2 Şubat 2014/ Pazar           Yer: Gürpınar Kültür Merkezi

Orman Ne Güzel

 • Tarih: 8,9  Şubat 2014  Yer: Beylikdüzü Kültür Merkezi

Sinema

Buz Devri -3

 • Tarih: 1,2,3,4,5,6  Şubat 2014/   Yer: Beylikdüzü Kültür Merkezi Saat:11:00 ve 15:00 Gösterim ücretsiz.

Arabalar-2

 • Tarih: 1,2,4  Şubat 2014  Yer: Gürpınar Kültür MerkeziGösterim ücretsiz.

Oyuncak Hikayesi-3

 • Tarih: 7,8,9 Şubat 2014/   Yer: Beylikdüzü Kültür Merkezi  Saat:11:00 Gösterim ücretsiz.
 • TRUMP TOWERS MALL

 • 1430453701838400440

ANKA MALL / ANKARA

Dusler%20Sahnesi%2070x100%20Poster%20BASKIweb

FORUM BORNOVA/  İZMİR

Forum Bornova yarıyıl tatilinde eğlence dolu.

Eğlenceli tiyatro oyunlarından bilim etkinliklerine ve keyifli atölye çalışmalarına kadar çocuklara özel etkinlikler,
yarıyıl tatili boyunca Forum Bornova’da!

İzmir’in en prestijli alışveriş merkezi Forum Bornova, karne heyecanı yaşayan minik ziyaretçileri için dopdolu bir yarıyıl tatili programı hazırladı.

Forum Bornova’nın minik ziyaretçileri, düzenlenecek etkinliklerle kimi zaman çocuk tiyatrosuyla hem eğitici hem keyifli vakit geçirecek; kimi zaman bilim etkinliği gösterileriyle çılgın deneyler yapacak, bilimin eğlenceli ve heyecan dolu tarafını yaşayacaklar.

Üstelik çocuklar oyuncak, keçe tasarım ve heykel atölye çalışmalarıyla el becerilerini geliştirmenin yanı sıra; drama atölyesiyle özgüven, empati gibi temel kişisel becerileri kazanmaları ve iletişim becerilerini geliştirmelerine destek olan çalışmalar yapacaklar.

Forum Bornova’nın yarıyıl tatiline özel düzenlediği etkinliklerin detaylı bilgisine www.forumbornova.com adresinden ve Forum Bornova Danışma Birimi’nden ulaşabilirsiniz.

KENT MEYDANI AVM/ BURSA

ZAFER PLAZA ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ/ BURSA

Yarıyıl Tatili için Fikirler/ Bu Hafta Çocuklarla Ne Yapalım?

Mini mini BİR’lerin, çalışkan İKİ’lerin, sevimli bıcırların ve tabii ki anne babaların dört gözle beklediği yarıyıl tatili geldi. Karne heyecanı yaşandı ve bitti. Bu defa da anne babaları çocuklarla tatilde ne yapalım telaşı başlamış olacak ki “Yarıyıl Tatili Ücretsiz Etkinlikleri” yazısı okunma rekorları kırıyor. Peki bu hafta çocuklarla nasıl vakit geçirelim? İşte önerilerim:

Kendin Yap Kendin Keşfet!

DENEY YAPALIM!

MOR LAHAHA BELİRTECİ

Bu hafta, deney için önerim mor lahana ile asit ve bazları keşfetmek için MOR LAHANA RENGARENK deneyi. Mor rengin dönüşümünü seyretmek heyecanlı oluyor. Biz bu deneyi iki sene kadar önce yapmıştık. Geçen hafta Sinem kendi kendine yaptı ve birçok sıvıyı deneyip renginden asit mi baz mı olduğunu tahmin etmeye çalıştı. Deneyde de okuyacaksınız, mor lahana belirtecini elde etmek için ben lahanayı rendeleyip suyunu sıkmıştım. Bu kez kaynattım. Böylece, daha çok deneyim için daha çok çözelti elde etmiş olduk.  Biz, bu deneyi yaptık diyenler için de GİZLİ RENKLER DENEYİ de gene renkli  bir heyecan vaad ediyor.

Haydi Hayaller Dünyasında Yolculuğa Çıkalım!

KİTAP OKUYALIM!

Hiç kitap okumadan tatil geçer mi? Minikler için Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga iyi bir tercih bence.

“Bir sabah Böğürtlen Cini, küçük kuşun sesiyle erkenden uyandı. Öyle kuvvetli ötüyordu ki, kulaklarına pamuk tıkamak zorunda kaldı. Yerinde duramıyor, evden çıkıp bahar dallarının arasında uçmak istiyordu. “Biliyorum, artık dışarı çıkıp uzaklara gitmenin zamanı geldi” dedi yaşlı cin ve kuşun, omzuna konmasını bekledi. Birlikte evden çıkıp ormana doğru yürümeye başladılar. Kuş o kadar hızlı uçuyordu ki, Böğürtlen Cini ona yetişebilmek için nefes nefese kalmıştı. “Dur, o kadar hızlı uçma, sana yetişemiyorum, bacaklarım eskisi kadar güçlü değil” diye seslendi cin. ( YKK Yayıncılık web sayfasındaki Tadımlık yazısından alıntıdır)”

Bir diğer alternatif de Köstebek Kuki…

O gün canı çok sıkılan Köstebek Kuki, sırf eğlenmek uğruna neler neler yapıyor: Kurbağa Kurbiş’in yeni giysisine çamur sıçratmak mı dersiniz, Sincap Zıp Zıp’ın güçlükle topladığı cevizleri tekmeleyip dağıtmak mı? Yoksa çimenlik tepeye ulaşmayı başaran Kaplumbağa Topik’i gerisingeri aşağıya yuvarlamak mı? Kuki o gün kendince çok eğleniyor, ama ertesi gün Kurbağa Kurbiş’in partisinde yapayalnız kalıyor. Acaba Köstebek Kuki haylazlıklarının ne kadar kırıcı olduğunu anlayacak mı?…

Gene de, biz bu kitapları ezberledik bile diyorsanız veya çocuğunuz “Ben bu kitapları bebekken okuyordum!” diyorsa :) ( benim ufakluk herşeyi bebekken yaptığını söylüyor da… şu anda 3,5 yaşında:)) size önerim Narnia Günlükleri serisine başlamanız. Kızımın karne hediyesi Narnia Günlüleri/ Aslan, Cadı ve Dolap oldu.

Faaliyet, Faaliyet!

Her çocuk kesip yapıştırmak hoşlanır. Daha doğrusu kırpmaktan, hatta bu küçük küçük minicik kağıtları etrafa saçmaya bayılır. Çevredeki kırpıkları azaltıp çocuğunuzun yaratıcılığı ortaya çıkaracak bir faaliyet için önerim TUZDAN FİKİRLER. Tuzu gıda boyaları ile boyayıp renkli tuzlar elde ediyorsunuz. Gerisi size kalmış.

TUZDAN FİKİRLER Bazen, değişik faaliyetler bulacağım diye bilgisayar başında o sayfaya da bakayım, aaa burada ne var acaba diye dolanırken bir bakmışım zaman geçmiş ama elde var sıfır, diye düşünürüm. Oysa hiçbir bilgi anlamsız veya yarasız değildir. Her şey beyninin bir köşesine yazılıp daha sonra değişik bir fikir ortaya çıkartmak için bir zemin oluşturuyor. Denemek lazım!

Aklını Kullan! Eğlen!

AKIL OYUNLARI

Şifreleri çöz! Ödülü kap! Hem bulmaca çözmeyi sevdiren hem de ailecek eğlence vaad eden bir oyun. Biraz ön hazırlık gerektirse de hazır kar gelmişken kapıya evde oynanabilecek eğitici bir oyun.

Ne Seyredelim!

Yarıyıl tatili sineması için herhalde en iyi seçenek “Karlar Ülkesi”.  Biz henüz fragmanını seyrettik ama önümüzdeki haftasonu için planlarımızın ilk sırasında yer alıyor! Seyretmemiş olanlar için Kibritçi Kız Müzikali hala cazibesini koruyor. Tabi bilet bulabilirseniz. İtiraf edeyim ben de henüz bilet bulmayı başarabilmiş değilim. Şansımı 8-9 Şubat için deneyeceğim. Ayrıca  hatırlatmak isterim ki, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun Anadolu turnesinde Kurbağa Prens var.

Yarıyıl tatili boyunca tiyatronunn hangi illerde olacağı bilgisi için “2013-2014 Yarıyıl Tatili Ücretsiz Çocuk Etkinlikleri” yazısına göz atabilirsiniz.

Z kuşağı Çocuklarına Dijital Oyunlar!

Bilgisayar oyunların günümüzde kaçınılmaz bir eğlence. Oynarken hem eğlendirecek hem de eğitecek oyunlar için aşağıdaki paylaşımlara göz atabilirsiniz.

Eğitici Bilgisayar Oyunları

Sokoban

Biraz da Ders Yapalım! Ne Dersiniz, Çocuklar!

Evvet, biliyorum tatil ama başarı için çalışma ve istikrar gerekli. Merak etmeyin bu ders başka bir ders. Kesinlikle sıkıcı değil.

Düşün! Dikkat Et!

Her yaş grubu için labirent, fark bulmaca, farklı olanı bulma, nokta birleştirme, aynısı kopyalama, örüntü gibi bilişsel gelişimişi destekleyen birçok eğlenceli soru bu kitaplarda yer alıyor. Bizim kitaplar nerdeys ebitmek üzere. Yalnız kitapları alırken seçeceğiniz yaş grubunu sadece çocuğunuzun takvim yaşı ile değerlendirmeyin. Bir tavsiye; Ben genelde bir şeyler öğrensinler, hatta biraz zorlansınlar diye bir üst yaş grubunu alıyorum. Bu seride de oğlum için 4-5 yaş, kızım için 8-9 yaş kitaplarını almama rağmen hiç zorlanmadılar. Hatta çok rahat çözdüler. Siz de ona göre karar verin, derim.

Çocuklarınızla geçireceğiniz keyifli saatler diliyorum! Sevgiler…

2013-2014 Yarıyıl Tatili Ücretsiz Çocuk Etkinlikleri

ZORLU PSM

8-9-16-23 ŞUBAT 2014 saat:12:00

0a862-kibritc3a7ikc4b1z_posterMehmet Zorlu Vakfı çatısı altında etkinlik gösteren ve Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından “bir sosyal sorumluluk projesi olarak” sahnelenen, Prof. Dr. Hasan Erkek’in, Andersen’in Kibritçi Kız masalından yola çıkarak yazıp yönettiği Kibritçi Kız Müzikali, sokak çocukları için “farkındalık” yaratmayı amaçlıyor. 5 yaş ve üzeri seyircilere, sanat duyarlılığı da kazandırması beklenen müzikal modern bir içerik ve postmodern bir estetikle sahneleniyor. Müzik, dans, mim, jonglörlük, resim gibi birçok sanatı bünyesinde barındıran müzikalde görev alan bütün oyuncular, oynadıkları rollerin yanı sıra çeşitli müzik enstrümanları çalıp dans ediyor. Sokaklarda, akordiyon çalarak, şarkı söyleyerek kibrit satan Kibritçi Kız, yaşama sevinci, dostluk ve dayanışma ruhuyla yalnız güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmakla kalmıyor aynı zamanda sanatın birçok dalını eğlenceli bir biçimde keşfediyor.

KURBAĞA PRENS  (ANADOLU TURNESİ)

01 Şubat 2014 Yalova Kurbağa Prens 11:00
01 Şubat 2014 Yalova Kurbağa Prens 13:00
02 Şubat 2014 Kütahya Kurbağa Prens 11:00
02 Şubat 2014 Kütahya Kurbağa Prens 13:00
03 Şubat 2014 Kütahya Kurbağa Prens 11:00
03 Şubat 2014 Kütahya Kurbağa Prens 13:00
04 Şubat 2014 Eskişehir Kurbağa Prens 11:00
04 Şubat 2014 Eskişehir Kurbağa Prens 13:00

CEVAHİR AVM

1b1da4f0871d40c99bde1e22ce076962Denizlerin Kaşifleri!          

Çocuklar, Cevahir AVM’de su altı dünyasını keşfe çıkıyor ve eğlenerek öğreniyor. Çocuklarının bu muhteşem deneyimini izlemek isteyen aileler, Cevahir AVM’de buluşuyor!

Ahşap Gemi ve denizaltı deneyimi yaşayıp okyanus, dalgıç ve objeler sergisiyle çocuklar mavinin derinliklerini keşfedecek!

Tarih: 25 Ocak – 9 Şubat Saat: 12.00 – 20.00

Yer: 1. Kat, Orta Alan

NEOMARİN AVM

Moda AkademiniGA Çocuk tarafından çocuklara yönelik bir moda okulu titizliğinde üç yıldır düzenlenen Moda Akademini, bu yıl Neomarin Çocuk Kültür Merkezi’nde.  25 Ocak Cuma günü başlayarak 8 Şubat’a kadar devam edecek olan minik moda şöleni, yarıyıl tatilinin tatlı heyecanını podyumlara taşıyacak. Çocuk, Moda ve Sanat temalı atölyelerle sömestr tatili boyunca usta moda tasarımcılarıyla boy ölçüşecek olan çocuklar, iki hafta boyunca hem üretecek hem öğrenecek hem de ürettiklerini profesyonel bir podyumda sergileyecekler. Çocuklara modanın bir sanat ve tasarım işi olduğunu anlatmak,  küçük yaşlarda özelleşmiş bir “moda algısı” yaratmak üzere hazırlanan uygulamaya dönük atölyeler;  moda tarihine ilişkin söyleşilerle ve sergi niteliğindeki görsel sunumlarla da desteklenecek. 3. Moda Akademini, Neomarin Pendik AVM içerisindeki Neomarin Çocuk Kültür Merkezi kapalı salonunda, tamamen ücretsiz bir çocuk projesi olarak,  modaya tutkun minikleri çok ama çok heyecanlandıracak.

MODA AKADEMİNİ PROGRAM

(25 Ocak – 8 Şubat)

1. Gün

25 Ocak 2014, Cumartesi

3-6 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / İlkçağ, Mezopotamya
 • 15.00 – 16.00 Doku Atölyesi – Kumaş Yapı Bilgisi Uygulama
 • 16.00 – 17.00 Kalıp Atölyesi
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

 2. Gün

27 Ocak 2014, Pazartesi

3-6 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

07-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / Mısır
 • 15.00 – 16.00 Desen Atölyesi – Kıl Tela Üzerine Desen Verme
 • 16.00 – 17.00 Takı Atölyesi  – Mısır Takıları
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

3. Gün

29 Ocak 2014, Çarşamba

3-6 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / Yunan
 • 15.00 – 16.00 Desen Atölyesi – Yunan Kostümlerinde Sembolik Formlar
 • 16.00 – 17.00 Temel Tasarım Atölyesi – Antik Kese Tasarımı
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

 4. Gün

31 Ocak 2014, Cuma

3-6 YAŞ ARASI 

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / Roma, Romanesk
 • 15.00 – 16.00 Aksesuar Atölyesi – Roma Bel Kuşakları
 • 16.00 – 17.00 Tasarım Atölyesi – Roma Başlıkları
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

5. Gün

1 Şubat 2014, Cumartesi

3- 6 Yaş

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / Gotik, Rönesans, Barok
 • 15.00 – 16.00 Modaya Yön Verenler – Gabriel Coco Chanel’in Şapkaları
 • 16.00 – 17.00 Tekstil Baskıları Atölyesi – Batik Uygulama
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Süper Starlar Defile Mankenleri

 • 10.00 – 14.00 DEFİLE PROVASI

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

 6. Gün

3 Şubat 2014, Pazartesi

3-6 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / Rokoko, Saray, Aristokrasi
 • 15.00 – 16.00 Modaya Yön Verenler – Christian Dior’un Hint Şalları
 • 16.00 – 17.00 Moda İllüstrasyonu Atölyesi
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Süper Starlar Defile Mankenleri

 • 10.00 – 14.00 DEFİLE PROVASI

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

 7. Gün

5 Şubat 2014, Çarşamba

3-6 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Moda Tarihine Giriş / Modern – Geleneksel Moda
 • 15.00 – 16.00 Modaya Yön Verenler – Donna Karan’la Etnik Takılar
 • 16.00 – 17.00 Aksesuar Tasarımı Atölyesi – Broş, Rozet, Kol Düğmesi
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Süper Starlar Defile Mankenleri

 • 10.00 – 14.00 DEFİLE PROVASI

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

 8. Gün

7 Şubat 2014, Cuma

3-6 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 18.00 Moda Dönemleri Resim Atölyesi
 • 14.00 – 18.00 Ünlü Modacılar Kolaj Atölyesi

7-14 YAŞ ARASI

 • 14.00 – 15.00 Söyleşi Atölyesi – Modada Gelecek Zamanlar
 • 15.00 – 16.00 Modaya Yön Verenler – Neslihan Yargıcı ile Doğal Formlar
 • 16.00 – 17.00 Aksesuar Tasarımı Atölyesi – Cüzdan
 • 17.00 – 18.00 Drapaj Atölyesi

Süper Starlar Defile Mankenleri

 • 10.00 – 14.00 DEFİLE PROVASI

Gün boyu yüz boyama yapılacaktır.

 9. Gün

8 Şubat 2014, Cumartesi

 • SÜPER STARLAR – DEFİLE

 

TEPE NAUTİLİUS

timthumb

İstanbul’un iki yakasını buluşturan alışveriş merkezi Tepe Nautilus, çocuklar için unutulmaz bir sömestr eğlencesi hazırlıyor. Tepe Nautilus, 24 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında “7.Mini Kitap Şenliği” ve birbirinden özel sanat, mutfak ve eğlence içerikli atölyeleriyle çocuklara eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşatacak.
Tepe Nautilus’ta düzenlenecek 7. Mini Kitap Şenliği 24 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında 1. Kat Fuar Alanı’nda gerçekleşecek. Çocukların dünyasına yönelik birbirinden özel kitapların yer alacağı fuarda, 23 yayınevinin kitapları Tepe Nautilus’ta tüm gün sergilenecek.
Çocukların gelişimine katkı sağlamak amacıyla sömestr tatilinde özel atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak Tepe Nautilus, hafta içi ve hafta sonu çocuklara farklı atölyelerle keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak. Çocukların yaratıcılıklarıyla kendilerini ifade edebilecekleri “Sanat Atölyeleri” sömestr tatili boyunca pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri küçük misafirlerini ağırlayacak.
Ebeveynlerinde katılabileceği en leziz atölye ise “Cup Cake Süsleme Atölyesi” olacak. Ünlü şef Rafet İnce ile el becerilerini eğlenceli anlarla zenginleştirecek çocuklar, 29 Ocak Çarşamba ve 5 Şubat Çarşamba günleri saat 13.00 – 15.00 saatleri arasında Cup Cake Süsleme Atölyesi’ne katılabilecek. Etkinlik sonrasında hazırlanan Şef görseli ile fotoğraf çektirme şansına sahip olan katılımcılar, cup cake şefi brövesi ile ödüllendirilecek.
Tepe Nautilus’ta 25-26 Ocak, 1-2 Şubat ve 8-9 Şubat tarihlerinde 13.00-18.00 saatleri arasında ise Sirk Atölyesi gerçekleşecek. Çocuklar hayranlık duydukları, top-tabak çevirme, tahta bacak, diaboga, kontak jongörlük tekniklerini öğrenme imkânı yakalayacak.

CARREFOUR ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Carrefour İçerenköy, CarrefourSA Ümraniye, CarrefourSA Bayrampaşa, Carrefour Haramidere, Carrefour Ankara, Carrefour Bursa, Carrefour İzmit ve Palm City Mersin alışveriş merkezleri, sömestr tatilinde çocuklar için birbirinden keyifli aktivitelere ev sahipliği yapacak.

Cefic, Sömestr’da 500 bin çocuğu eğlendirecek

CarrefourSA İçerenköy’de 25-26 Ocak tarihleri 12.00-19.00 saatleri arasında düzenlenecek etkinliklerde tiyatro gösterisi, yarışmalar, jonglör, illüzyon ve daha birçok aktivite de yer alacak. 1-2 Şubat tarihlerinde ise Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi’nde hayvanat bahçesi etkinliği gerçekleştirilecek. Hayvanların ve maskotlarının yer alacağı hayvanat bahçesi içerisinde çeşitli oyunların oynatılacağı etkinlikte, konsepte uygun olarak çocuklara hayvanları tanıtmaya yönelik atölye ve drama çalışmaları da gerçekleştirilecek. Carrefour İzmit Alışveriş Merkezi’nde ise 25-26 Ocak haftası başlayacak etkinlik, 8-9 Şubat haftasına dek her haftasonu çocuklarla buluşacak.

Ninja Kaplumbağalar’dan sürpriz hediyeler

Ninja Kaplumbağalar’ın sevilen karakterleri Leonardo ve Raphael, Ninja Karavanları ile Palm City Mersin, Carrefour Haramidere ve CarrefourSA Ümraniye’de çocuklarla buluşacak. 25-26 Ocak’ta Palm City Mersin’de başlayacak etkinliklerde çocuklar, “Ninja Olmak” için workshopa katılacak, Leonardo ve Raphael ile tanışacak ve fotoğraf çektirebilecek. Fotoğrafların anında hediye edildiği etkinlikte çocuklar, ninja olmanın keyfini yaşayacak. Etkinlikte dağıtılacak göz bantları da Ninja Kaplumbağalar tarafından çocuklara hediye edilecek. Ninja Kaplumbağalar Palm City Mersin’in ardından, 1-2 Şubat’ta Carrefour Haramidere’de ve 8–9 Şubat’ta CarrefourSA Ümraniye’de çocuklarla buluşacak.

Çocuklara özel bilim atölyesi

CarrefourSA Ümraniye ve CarrefourSA Bayrampaşa’da eşzamanlı olarak başlayacak bilim atölyeleri 25 Ocak’ta kapılarını ziyaretçilerine açacak. CarrefourSA Ümraniye’de 25 Ocak’ta başlayacak olan etkinlik, 2 Şubat tarihine kadar devam ederken, CarrefourSA Bayrampaşa’da ise 25 Ocak-09 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Bilim atölyelerinde çocuklar; gizemli maddeler atölyesi, hava mucitler atölyesi, minik mucitler atölyesi, mevsimler atölyesi, eğlenceli asitler atölyesi, uzay atölyesi, fosil atölyesi ve doğal afetler atölyesi ile ilginç deneyler yapmanın keyfini çıkaracak. Atölyelerin yanısıra çocuklar birbirinden güzel hediyeleri kazanma şansını da yakalayacak.

La Fontaine masal diyarı Ankara’da

Carrefour Ankara AVM’de 25 Ocak Cumartesi günü başlayacak olan etkinliklerde La Fontaine masal diyarı, sihirbazlık kursu, oyun adası ve kardan adam tiyatrosu aktiviteleri gerçekleştirilecek. Carrefour Ankara AVM birbirinden eğlenceli etkinlikler ile 9 Şubat Pazar gününe kadar tüm çocuklara keyifli bir sömestr tatili için kapılarını açacak.

BAYRAMPASA_SOMESTR

TORİUM AVM

25 Ocak-13 Şubat 2014 tarihleri arasında, 12.00- 20.00 saatlerinde gerçekleştirilecek yarıyıl etkinlikleri kapsamında öğrenciler, Gepetto Usta’nın Pinokyo’yu yaptığı ahşap evi ziyaret etme şansı yakalayacak.

Asırlar boyu çocukların hayal dünyasını süsleyen Pinokyo ve Gepetto Usta birbirinden güzel masallar anlatırken, küçükler ahşap oyun malzemeleriyle Jenga, Puzzle, halka oyunu, ahşap topaç boyama ve Sırlar Odası gibi neşeli oyunlar oynayabilecek.

Pinokyo’nu kendin yap!

Torium etkinlik alanındaki Pinokyo kuklası yapma atölyelerinde ise el becerilerini sergileyecek çocuklar; kağıt, mukavva, eva ve keçe gibi malzemelerle Pinokyo yapımını öğrenebilecek ve kendi eserleri olan Pinokyo’larla oynamanın zevkini yaşayacaklar. Birbirinden eğelenceli seanslara katılan miniklere etkinliklerin sonunda ‘Torium Takdir Belgesi’ de verilecek.

25 Ocak-13 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak 40 TL ve üzeri alışverişlere ise; atlı karınca, mini gondol ve crazy taxi gibi özel oyuncakların bulunduğu Starpark Lunapark ve 5 boyutlu sinema keyfi yaşatan 5D Funtime eğlence kuponları hediye edilecek.

En eğlenceli kış tatili Snowpark’ta!

Küçükler Türkiye’nin ilk ve tek kapalı kar eğlence merkezi olan ’Torium Snowpark’ta ise kış tatilinin zevkine varacak. Kar kalitesi ve atmosferi ile Uludağ ve Kartalkaya gibi önemli kayak merkezlerini aratmayan Snowpark’ta kar oyunlarıyla tatil keyfini ikiye katlayacak.

CADDEBOSTAN  KÜLTÜR MERKEZİ

Tarih: 27 OCAK 2014, Saat 15:00

Yer: B Salonu

LEVENT ÜZÜMCÜ’NÜN ANLATIMIYLA “KÜÇÜK KARA BALIK”

Kucukkarabalik500Küçük kara balık biliyordu dünyanın sadece yaşadığı gölden ibaret olmadığını. Denizlerin, okyanusların olduğunu biliyordu ve görmek istiyordu yeni balıklar, yeni yerler görmek istiyordu.
Ama ailesi ve çevresi öyle değildi. Onlar yaşamı sadece o gölden ibaret sanıyorlardı. Onların dünyasında başkaları olamaz, farklılıklar olmazdı.
Küçük kara balık onlara inat doğrularına, aklına ve kalbine uydu kamasına aldı yanına ve yola çıktı. Pelikana, kılıç balığına inat gördü denizi, okyanusu… Aşmayı bildi engelleri…

Samet Bahrengi’nin ünlü esere Levent Üzümcü ile yeniden can buluyor.

4+ yaş

Ücretsiz

ŞARKILARLA MASALLAR

Tarih: 30 OCAK 2014, Saat 13:00

Yer: CKM Büyük Salonu

Yaş: 3+

Süre: 90 Dakika

Çocuk Sanat Merkezi Pop Orkestrası Öğretmen ve Öğrencileri

“Bir gün Nasreddin Hocadan komşusu sirkesini ister, sirkesindenvermek istemeyen Nasreddin Hoca Karagöz ile Hacivat’a seslenirken,Hırsız Karga peynirini çalar. Bunu gören Keloğlan keleş oğlan,rüyasında miyavlayan aslandan ürküp tepesinde dönen arınınvızıltısına uyanır… Yeni güne kuş sesleri ile merhaba der”.Haydi çocuklar! Sizler için yapılmış bu güzel şarkıları büyük bir pop orkestrası eşliğinde, eğlenceli bir şekilde neşeyle hep berabersöylemeye ne dersiniz?

Kadıköy Belediyesi’nin Yarı Yıl Şenliği Etkinliklerinin tamamı için tıklayın.

KANYON AVM

CESUR KARABATAK

Sömestr Tatilinde Kanyon Tüm Çocukları Cesur Karabatak’ı İzlemeye Davet Ediyor.

BKM & Kelebek Yapım ortak yapımcılığında blacklight gösteri tekniği ile Kanyon’a özel olarak hazırlanan çocuk oyunu “Cesur Karabatak”; daha önce hiç kimsenin dalmadığı kadar derinlere dalmanın hayalini kuran, denizin en derinlerini görmek isteyen Cesur Karabatak’ın arkadaşlığı, yardımlaşmayı ve cesareti anlatan renkli öyküsünü anlatıyor.

Yolculuğu boyunca Cesur Karabatak’ın kaplumbağa, denizanası, ahtapot, uçanbalık, denizatı ve istiridye gibi pek çok canlıyla karşılaştığı maceraları birlikte yaşamak ve bu fantastik şöleni kaçırmamak için 5-11 yaş arasındaki tüm çocukları 25-26 Ocak, 1-2 ve 8-9 Şubat tarihlerinde 12:00 ve 15:00 saatlerinde Kanyon Cinemaximum Salon 7’de.

ÜLKER SMART İLE YARIYIL ŞENLİĞİ

2009’dan beri her sene Looney Tunes karakterleri Bugs Bunny ve arkadaşları ile farklı bir temayı sahiplenen Ülker Smartt, bu yıl çocukları seyahat konseptli keyifli bir etkinlikle buluşturuyor. “Ülker Smartt ile Dünyayı geziyoruz” aktivitesinde çocuklar hem gezecek hem de eğlenecek.

Ülker Smartt 25 Ocak ve 23 Şubat tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Kayseri, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep’teki Forum alışveriş merkezlerinde özel olarak hazırlanan seyahat temalı alanlarda çocuklarla buluşacak.

Bu etkinliğe sevimli kahramanlar Bugs Bunny, Tazmanya Canavarı ve Tweety de katılacak. “Ülker Smartt ile Dünyayı geziyoruz” alanına gelen çocuklar Fransa, Antarktika, Japonya ve İtalya’yı ziyaret edecek. Fransa’ya geldiklerinde tüm dünyada Fransa’nın sembolü haline gelen Eyfel Kulesi yanında resim yapacaklar. Antarktika’ya uğradıklarında buzdan evin yanında balık tutacaklar. Japonya’ya geldiklerinde geleneksel Japon evi olan Minka’nın yanında yüzlerini boyatacaklar. İtalya’da, yapıldığı tarihten bu yana güneye doğru eğilen meşhur Pisa Kulesi’nin kenarında hafıza oyunu oynayacaklar.

“Ülker Smartt’la ile Dünyayı geziyoruz” etkinliği hakkında detaylı bilgiye Ülker Smartt’ın Facebook sayfasından ulaşılabilir.

İller ve tarihler
 İstanbul / Forum İstanbul AVM- Bayrampaşa25 – 28 Ocak (4 gün)
 Ankara / Forum Ankara AVM – 30 Ocak – 2 Şubat (4 gün)
 Kayseri / Forum Kayseri AVM 4 – 5 Şubat (2 Gün)
 Gaziantep / Forum Gaziantep AVM- 7 – 9 Şubat (3 Gün)
 Trabzon / Forum Trabzon AVM- 15 – 16 Şubat ( 2 Gün)
 Erzurum / Forum Erzurum AVM  22 – 23 Şubat (2 Gün)

KOZYATAĞI KÜLTÜR MERKEZİ

senlik afisiBu yıl ikincisi düzenlenecek olan Kadıköy Belediyesi Çocuk Kitapları Şenliği, 05-09 Şubat tarihleri arasında… Birçok yayınevinin katılımıyla gerçekleşecek şenliğe, 06 Şubat 2014 Perşembe günü 18.00’de Özge Özberk konuk oluyor…Şenlik boyunca minik ziyaretçilere atölye çalışmalarıyla keyifli aktiviteler sunulacak….

ATÖLYE ÇALIŞMALARI (02 – 09 yaş)

5 ŞUBAT

 • Her Güne Bir Masal1 2.00
 • Seramik Atölyesi14.15
 • Golf Atölyesi 15.15
 • Dans Atölyesi 17.15

6 ŞUBAT

 • Dans Atölyesi 12.00
 • Dans Atölyesi 14.15
 • Golf Atölyesi 15.15
 • 3D Maket-Totem Atölyesi 17.15

7 ŞUBAT

 • Her Güne Bir Masal1 2.00
 • Masa Feneri Atölyesi15.15
 • Golf Atölyesi15.15
 • 3D Görsel Sanatlar Atölyesi 16.15
 • 3D Görsel Sanatlar Atölyesi 17.15

8 ŞUBAT

 • Her Güne Bir Masal 13.15
 • Kuşun Rüyası 15.15
 • Kuşun Rüyası 16.45

9 ŞUBAT

 • 3D Resim Atölyesi 13.15
 • Golf Atölyesi 14.15
 • Golf Atölyesi 15.00
 • Yaratıcı Drama Atölyesi 15.15
 • Yaratıcı Drama Atölyesi 16.45

PROFİLO ALIŞVERİŞ MERKEZİ

PINAR ÇOCUK TİYATROSU

26 Ocak 2014 Pazar / Saat: 11:15 /salon 1

 26 Yıldır ülkemizin her bölgesinde 3 milyon çocuğu tiyatro ile buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu yeni sezonda perdelerini Alaaddin’in Sihirli Lambası (Prenses Yasemin) oyunuyla açtı. Yüreği iyilikle dolu Alaaddin, güzeller güzeli Prenses Yasemin, kötü kalpli vezir ve sihirli lamba cininin hikayelerinden oluşan oyun  her cumartesi ve pazar ücretsiz olarak minik tiyatro severler ile Profilo Alışveriş Merkezi tiyatro salonunda buluşuyor.

HALKALI KÜLTÜR  VE SANAT MERKEZİ

GÜNEŞE YOLCULUK

Dünya giderek kirlenmektedir. Güneş, bu kirlenmeye daha fazla dayanamaz, Dünya’ya ve bu kirliliğe sebep olan tüm insanoğluna küser ve ışıklarını göndermeyi bırakır. Acilen bir şey yapılmazsa, Güneş’in Dünya’ya küsmesi çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Dünya yok olmakla karşı karşıyadır. İnsanoğlu çok pişmandır ama Güneş bir türlü insanlarla barışmamakta, onlarla iletişim bile kurmamaktadır. Güneş’in, çocukları çok sevdiğini bilen insanlar, uzaya içi çocuklarla dolu bir uzay gemisi yollamaya karar verirler. Tam o esnada Doğa adında bir çocuk, kendisinden daha küçük çocukları uzayda gezdiren bir gemide çalışmaktadır. Gemi kalkmak üzeredir. Bu yüzden Dünya büyükleri Doğa’yı ve tüm yolcu çocukları elçi olarak seçip Güneş’e yollarlar. Doğa ve tüm çocuklar, uzay gemisi ile Güneşin yanına çıkarlar ve onu Dünya ile tekrar barışması için ikna etmeye çalışırlar.
Yazan: Serhat Kahveci
Yöneten: Birol Engeler
Oyuncular: Alper Yaman, Deniz Telek, Gamze Bakkal, Müge Gündemli, Özlem Basumlu

Etkinlik Tarihleri: 25 Ocak Cumartesi Saat: 12.00 26 Ocak Pazar Saat: 12.00

Bilet Fiyatı: Çocuk: 1TL

ATAKÖY A PLUS AVM

unnamedhzunnamed

AKBATI AVM

Akbati_Sirinler

Sömestrde Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi‘nde, ‘Şirinler Müzikali‘ ile eğlenceli dakikalar geçirecek olan çocukları, çeşitli etkinlikler ve sürpriz hediyeler bekliyor.

Çocuklar, Şirinler Müzikali’nin ardından, Şirinler kahramanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirebilecek. Sürpriz hediyelerin verileceği etkinliklerde çocuklar boyama atölyesi ve dijital oyun atölyeleriyle de tatilin tadını doyasıya çıkaracak.Ayrıca sömestr tatili boyunca Akbatı’yı ziyaret eden çocuklar her gün 14:00-16:00 arasında “Penguenlerimizi Giydiriyoruz”, “Uzay Bilimini Keşfediyoruz”, “Keçeden kış temalı çanta yapıyoruz” gibi hem bilgilendirici hem de el becerilerini geliştirici atölyeçalışmalarına da katılabilecek.

 

Etkinliklerin devamı için tıklayın.

Tutumlu Anne Pedagoji Günleri Başlıyor!

Tutumlu Anne Pedagoji Gunleri 25 Ocak 2014 Novada gorselTutumluanne Pedagoji Günleri 25 Ocak’ta başlıyor.

İkinci el anne-bebek-çocuk ürünlerinin yer aldığı ve güvenli alışverişin sunulduğu Türkiye’nin ilk ve tek web sitesi olan tutumluanne.com yepyeni ve önemli bir etkinliğe imza atıyor. Anne ve babaların uzmanlarla bir araya gelerek en çok desteğe ihtiyaç duydukları konular hakkında sorularına yanıtlar bulacağıTutumluanne Pedagoji Günleri’nin ilki, 25 Ocak 2014 Cumartesi günü 15.00-16.30 saatleri arasında Novada AlışverişMerkezi’nde gerçekleşecek.

“Aile İçi İletişimde Disiplin Anlayışı, Ödül ve Cezanın Yeri” başlıklı seminerde Mavi Aile Danışma Merkezi’nin kurucusu Uzman Pedagog Belgin Temur, anne ve babalara önemli bilgiler verecek. Seminerin diğer konuşmacısı, sosyal medyada geniş kitlelerin izleyicisi olduğu, www.hassasanne.com internet sitesinin kurucusu ve yazarı Ece Kumkale de annelik deneyimlerini paylaşacak ve hassas annelerin kendisine yönelttiği soruları aktaracak. Anne-babaların interaktif olarak katılabileceği bu ücretsiz seminere sınırlı kontenjan nedeniyle info@tutumluanne.com adresine email göndererek kayıt yaptırılması gereklidir.

2014 Yarıyıl Tatili Anne-Baba Seminerleri

MİNİAKTİVİTE

26 OCAK 2014 PAZAR Saat 10:00

Klinik Psikolog Çiğdem Akyıldız ile

AİLE İÇİ DAVRANIŞLARDA DOĞRU TUTUM, ÖDÜL, CEZA VE DİSİPLİN”

Seminer ücretsizdir.  Ayrıntılı bilgi ve kayıt için :

info@miniaktivite.com

http://www.miniaktivite.com

KOZYATAĞI KÜLTÜR MERKEZİ

 

GÜNLÜK YAŞAMDA ÇOCUK KANSERLERİNİ ARTTIRAN NEDENLER VE ONLARLA MÜCADELE

29 OCAK 2014 Saat: 11.00

Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Derneğinden  tüm ebeveynlere çağrı!
Çocuk kanserleri beslenmeden teknolojiye bir çok şeyden tetiklenebiliyor . Günlük yaşamda bunları nasıl önleyebiliriz , neler yapmalıyız?

Kadıköy Belediyesi Katkılarıyla Ücretsiz

Yer: Konferans Salonu

Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Derneği’nin kanserle mücadele konularındaki diğer etkinlikler için tıklayın.

 

ÇOÇUKLARDA HAFIZA GELİŞİMİ VE KOLAY MATEMATİK

28 OCAK 2014 SALI SAAT:14.00
Matematik öğrenmek gerçekten zor mudur? Matematikten korkalım mı? Etkin ve
kalıcı öğrenme nasıl mümkündür? Matematik başarısını artıracak metodlar ve çözüm
önerilerinin konuşulacağı etkinlikte konu ile ilgili sorularınıza çözüm
bulacaksınız.

Konuşmacı: Mental Aritmetik Uzmanı Hidayet Özaydın

Mega Hafıza Dahi Çocuk Merkezi İşbirliğiyle Kadıköy Belediyesi Etkinliği Toplantı A Salonu

 OKUL ÇOCUKLARINDA ŞİDDET

22 OCAK 2014 Saat: 11.00

Profesyonel Koç Ve Nlp Uzmanı Şelale Bilgiç Uruk

“ Bir insan yaptıklarının toplamıdır” der Mahatma Gandhi. Bizler kim olmayı seçmişsek onu yaşar ve yaşatırız. Alt notalarımızda inanç ve sevgi ile ilerleyemediğimiz takdirde müziğin ritmini kaçırabilir hatta bedenimizin kokusunu hissedemeyebiliriz. Bu da bizi şiddete eğilimli kılar. Bu nedenle ne kadar başarılı ve mutlu olduğumuz IQ’ ya değil, EQ’ ya bağlıdır. Peki nedir bu EQ denen şey? Gelin beraber duygularımızı konuşturalım. Ebeveynlik tarzınızı biliyor musunuz? Çocuğunuz ne hissediyor? Çocuğunuz size meydan mı okuyor? İnanç ve değerleriniz çocuğunuzunkiyle çatışıyor mu? İsteklerini yerine getirmediğinizden mi şikayet ediyor?

Kadıköy Belediyesi Katkılarıyla Ücretsiz
Toplantı A Salonu

Anne-Baba Seminerleri- Üstün Yetenekli Bir Çocuğun Ebeveyni Olmak!

İ.Ü Çocuk Üniversitesi ve Genç Akademi üstün yetenekli çocukların ebeveynlerini nasıl bir yol izlemeleri konusunda aydınlatıyor.

İ.Ü Çocuk Üniversitesi ve Genç Akademi bünyesinde “Üstün Yetenekli Bir Çocuğun Ebeveyni Olmak !” başlığı altında bir seminer düzenlenecektir.

Konuşmacı: Yard.Doc.Dr. Ayça KÖKSAL KONİK

Seminer İçeriği

 • Üstün yetenekli çocukların genel özellikleri
 • Ebeveyn olarak yaşanabilecek sorunların üstesinden gelme yolları.

Tarih: 28.01.2014

Saat: 15:30 – 17:30

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Çocuk Üniversitesi İstanbul Üniversitesi, Beyazıt Kampüsü 34452 Beyazıt – İstanbul – Türkiye

Tel : 0 212 440 00 00-dahili-10770 Tel : 0 212 440 02 78 Faks : 0 212 440 02 79

Email: cocukuniversitesi@istanbul.edu.tr

Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu- Her çocuk farklıdır, özeldir !

Okuyacağınız yazı bir ortak yayındır. Ancak bu bildiriye geçmeden önce, bir hikayeyi paylaşmak istedim. Belki de on kere giriş yazıp sildim.   Bir türlü ifade edemedim, daha pazartesi, kızımın öğretmeni ile görüşme sonrası yaşadığım hayal kırıklığını, iç sıkıntısını. Ne kötü bir şey bir insanın, bir annenin ümidinin kalmayışı.  Fazla söze gerek hikaye hem çok şeyi anlatıyor hem de anlattıkları devede kulak misali. Hikayeden sonra iki annenin seslenişini okuyacaksınız.

imagesCAR506USBir gün ormandaki hayvanlar bir araya gelerek okul açmaya karar verirler. Bir tavşan, bir kuş, bir sincap, bir balık ve yılanbalığı yönetim kurulunu oluştururlar. Tavşan, müfredatta koşmanın bulunmasını istemektedir. Kuş, uçmanın dahil olmasını; balık, yüzmenin dahil olmasını ve sincap, ağaca tırmanmanın mutlaka zorunlu dersler arasında olması gerektiğini söylemektedir…
Bütün bunları bir araya getirip, bir müfredat programı yaptılar ve bütün hayvanların bu dersleri görmesini istediler.
Tavşan, koşu dersinde A alıyor olmasına rağmen, ağaca tırmanmak onun için çok ciddi bir sorundu. Sürekli kafa üstü düşüyordu. Bir süre sonra beyni hasar gördü ve artık eskisi gibi koşamadı. Artık koşuda A almak yerine, C alıyordu. Ve tabii, ağaca tırmanmada ise her zaman zayıf alıyordu. Kuş, uçmada çok başarılıydı, ama sıra toprak kazmaya geldiği zaman, o kadar başarılı değildi. Sürekli gagasını ve kanatlarını kırıyordu. Bir süre sonra, toprak kazma notu hâlâ F olmasına rağmen, uçma notu C’ye düşmüştü. O da ağaca tırmanmakta çok zorlanıyordu.
Sonuçta, sınıf birincisi olan hayvan her şeyi yarım yapabilen, geri zekâlı yılan balığı oldu. Ancak eğitimciler çok mutluydu çünkü herkes bütün dersleri görüyordu. Ve buna “geniş tabanlı eğitim sistemi” dediler.

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN AİLE PLATFORMU (ÜYÇAP)

Ülkemizde üstün yetenekli çocuk olmak şans mı, şanssızlık mı ve biz kimiz?

Biz üstün yetenekli çocuk annesi olan 2 anneyiz. Üstün yetenekli çocuk yetiştirmenin keyifli anlarının yanında hiç de azımsanmayacak zorluklarını yaşayan kişiler olarak diğer annelere yardım etmek, bilgi paylaşımında bulunmak, sorunlarımıza çözüm bulmak amacı ile bir aile platformu oluşturmaya karar verdik.

Peki neden?

Nüfusumuzun %2′si “üstün yetenekli” kişilerden oluşuyor fakat buna karşı ülkemizde üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik çok az şey yapılıyor.Farklı” olan bu çocuklar doğru anlaşılmadığı ve doğru yönlendirilmediği takdirde çoğu zaman tembel, anormal, yaramaz, dikkatsiz veya yeteneksiz damgası yiyerek eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalabiliyor. MEB yeni düzenlemeler ile üstün yetenekli çocuklara destek eğitimi yapacağını belirtse bile, destek eğitim odalarında ve okulların mevcut kadrolarında sıkıştırılmış eğitimler yeterli olmuyor. Buna ilave olarak da resmi kurumlardan gerekli desteği bulamayan veliler çoğu zaman başvurdukları özel kurumlardan da maddi ve manevi zarara uğrayabiliyorlar. Bunu bizzat deneyimlediğimiz gibi birçok velinin de aynı durumda olduğunu üzülerek görüyoruz. Bazı velilerin memnun kaldığı üstün yetenekli çocuklara hitaben yapılan atölye çalışmaları ise genellikle çocuklar için yeterli olmamaktadır. Üstün yetenekli çocuklar için gerekli olan müzik, sanat ve spor alanlarında ise eğitim yok denecek kadar azdır. Facebook grubumuzda üyelerimiz sık sık çocuklarının eğitimlerinde yaşadığı sıkıntıları paylaşmaktadır. Aşağıda bununla ilgili 2 örnek mevcuttur.

Bir grup üyemiz çocuğu ile ilgili şu durumu paylaşmıştır:

Bizim için ödev tam bir kabus. Bugünümüzden örnek vereyim. Sabah elinde “100 adımda bilim” kitabıyla kahvaltıya oturdu. Kahvaltı sonrasında “zihni sinir projeler” kitabını büyük bir keyifle inceledi. Bir proje de kendisi çizdi. Basket kursuna gitti. Geldiğinde çok yorgun olduğunu ödev yapamayacağını söyledi, ancak bu esnada “icatlar” kitabını okudu. Elinde bir kağıt kalem fizik kimya birleşiminden iki proje daha çizdi. Ödevini hatırlattıkça başka başka kitaplar okudu. Sonrasında ikna oldu tek işlem yapmadan matematiği kafasında çözerek sonuçlarını yazdı. İşlem yap oğlum dediğimde tepki gösterdi. Okuldaki mutlu bir anınızı yazın ödevine yok yazdı. Enerji tasarrufuna ilgili ödeve kimyasal formüller kullanarak şekiller çizdi su olmazsa karbondioksit olur kuraklık olur anlamına gelen bir proje çizdi vb… En büyük problemimiz yazı yazmak. Okula düz yazı yazmayı bilerek gitti. El yazısına öğretmeni tarafından zorlandı, tepki gösterdi. Öğrendi ama yazı yazmayı bıraktı. Ödevleri gereksiz tekrarlar olarak görüyor ve sınıfta da yazı yazmayı reddediyor. 10 kıta İstiklal Marşı ezberle ödevini çok sevdi ezbere biliyordum dedi. Tüm kıtaların anlamlarını araştırdı özenle, bir çıktı alıp çantasına yerleştirdi. Osmanlı devletini kimler yönetiyordu sorusuna padişah vezir ve sultanlar yanıtını verdi. Sultanlar kelimesini bir türlü kaldırtamadım, o zaman kadın ya da hatunlar diyebiliriz dedi. Bugün ödev okuması gereken “boz sıpa” kitabını okumayı red etti. Yatarken rahatsız oldu birlikte tiyatrolandırarak okuyalım dedi. Bütün kitabı bana okuttu. Ödevlerinin bitmesinin rahatlığı ile uyudu.

Diğer bir grup üyemiz anaokulunda yaşadığı şu durumu paylaşmıştır:

Oğlum 2 yaşında kendince resim yapmaya başladı. Ancak renkleri öğrenmek konusunda inatçıydı. Sürekli siyah boya kullanıyordu. Renkli yapmasını istediğimde kabul etmiyor bildiğini okuyordu. 3,5 yaşında yuvaya gönderdim. 3 gün sonra eve geldiğinde yuvaya gitmek istemediğini, yuvada kurallar olduğunu, onun özgürlük istedigini söyledi. Özellikle resimlerinde renk kullanması için baskı yapıldığını fakat bunu istemediğini belirtti. Ben de öğretmenleriyle konuştum, oğlumun sürekli siyah tercih ettiği için (giysileri için de geçerliydi) depresif olmasından endişe ettiklerini söylediler. Ama hayır, oğlum mutlu bir çocuktu. Ben renk konusunda ısrar edilmemesini istedim. Zor da olsa format dışı uygulamayı kabullendiler. Gerçi fark etmeyecekti, oğlum kararları konusunda dirençlidir daima. Sonuç olarak siyah boyayla yapılan çiziktirmeler yavaş yavaş muhteşem kara kalem tablolara dönüştü. Halen renk kullanma konusunda hevessiz olsa da özellikle Van Gogh tablolarını taklit etmekten keyif alıyor.

Bu iki örnekte de velilerimiz çocukları için uygun yolları kendileri bulmuşlardır. Bazı çocuklarımızın aileleri ise uygun yolları bulamamakta, sonuç olarak okulda uyumsuzluk yaşayan çocuğun tasdiknamesi verilerek okuldan uzaklaştırılmaktadır. Ne kadar acıdır ki geleceğimiz için bu kadar önemli olan potansiyeller anlaşılamadıkları için harcanmaktadır. Aile ve çocuk hak ettiği eğitimi alamadığı gibi çoğu zaman okul idaresi tarafından kötü davranışa maruz kalmaktadır.

Hedefimiz

Üstün yetenekli çocukların ailelerini bu konuda bilinçlendirmek. Bu şekilde ailelerin eğitim süreçlerine daha etkin katılımını sağlamak, donanımlı , yetkin anne-babalar olabilmelerine imkan vermek. Bununla birlikte verimli, sağlıklı, mutlu ve kendini gerçekleştirebilmiş çocuklar yetiştirmek.

Çocuğumuza zeka testi yaptırdık ve üstün yetenekli çıktı, şimdi ne olacak?

İşin bundan sonrası gerçekten zor, çünkü bu konuda velilerin kafası oldukça karışık. Biz de tam bu alanda ailelere uzmanlarımızla ve deneyimlerimizle yardımcı olmak istiyoruz.

Neler yapacağız?

Şubat ayında ilk veli toplantımızı gerçekleştireceğiz (*). Uzman sunumunun ardından veli sıkıntıları, eğitim süreçlerinde yaşanan zorluklar vb. aklınıza gelebilecek her türlü konuda veli paylaşımları olacaktır. Velilerimizin sorduğu sorular uzman tarafından cevaplanacak ve deneyimler paylaşılacaktır. Toplantılarımız tüm anne-babalara açık ve ücretsiz olacak, isteyen herkes katılabilecektir. Çocuğuna test yaptırmış olan anne babaların yanında bu konuya ilgi duyan, çocuğuna test yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsız olan veya sadece destek vermek isteyen diğer anne babaları da toplantımıza bekliyoruz.

Thomas JEFFERSON’un dediği gibi “en büyük eşitsizlik , eşit olmayanlara eşitmiş gibi davranmaktır”.

Üstün yetenekli çocukların topluma faydalı insanlar olabilmeleri için bilinçlenmiş ebeveynlere ve üstün yetenekli çocuklara uygulanan özel eğitime ihtiyaç vardır. Bu aynı zamanda anayasal bir haktır. Bu oluşumda bize destek olmak isteyenleri mutlaka facebook grubumuza üye olmaya davet ediyoruz. Yaşamı farklılıkları ile kabul eden herkesin desteğini bekliyoruz, sevgilerimizle…

Facebook: https://www.facebook.com/groups/potansiyellicocuklarinyakinlari/
Twitter adresi: ÜYÇ AİLE PLATFORMU @UYCAP
Email: flzgnsr@gmail.com

(*) Eğitim yeri, saati daha sonra duyurulacaktır.